Jedną z powszechnych metod współpracy jest produkcja na formach powierzonych przez klienta do zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych w celu realizacji zamówień na detale.
W teorii sprawa wydaje się prosta i taką może być, jeśli zachowane zostaną odpowiednie procedury, które określą kolejno zasady transferu, produkcji oraz zakończenia produkcji i tzw. exit.
Podczas prezentacji omówione zostaną etapy i sposoby efektywnego rozpoczęcia współpracy, jej kontynuacji, ale również dobrze pojętego zakończenia w partnerstwie i podtrzymanej relacji. Omówione zostaną dobre i złe praktyki oraz skutki wyjątków od dobrych praktyk.
Poruszone zostaną kluczowe kwestie na etapie planowania transferu form jakimi są między innymi dokumentacje, wartości niematerialne i prawne, stan użytkowy narzędzi, stworzenie solidnego i dobrze zdefiniowanego dokumentu, stanowiącego plan projektu przenoszenia produkcji, zaangażowania zespołu transferowego, danych dotyczących źródeł dostaw surowców i podzespołów, wymagań jakościowych, zastosowań funkcyjnych, planów organizacyjnych produkcji, czynności międzyoperacyjnych i wielu innych aspektach znanych lub nieznanych w procesie transferu oraz następstwa wyjątków i aspektów niejawnych.
Planując początek współpracy i produkcję, nie chcemy widzieć na horyzoncie tego, co jest nieuchronne w perspektywie czasu: zakończenia częściowego lub całkowitego. Koncentrując się na alokacji gniazd produkcyjnych, nowych uruchomieniach i perspektywie wzrostów, traktujemy po macoszemu scenariusz końca.
Wyjście ze współpracy jest w takim samym stopniu projektem, jak wejście, ale wiąże się z potencjalnie większym ryzykiem operacyjnym i finansowym, dlatego należy opracować uzasadnienie biznesowe rozwiązania umowy. Dobrze przemyślany plan wyjścia pozwala określić, co będzie potrzebne do pomyślnego rozwiązania współpracy. Idealnie byłoby, przemyśleć proces i kroki pozytywnego wyjścia przed dokonaniem transferu i być pewnym, iż partner współpracy potrafi „wspólnie wyjść”.
Istnieje wiele kwestii, które często są pomijane podczas planowania transferu. W trakcie prezentacji omówione zostaną dobre praktyki, ale również możliwe koszty, które mogą być poniesione w wyniku braku uzgodnionego exit planu.
W całym aspekcie współpracy najważniejszymi zasadami są przede wszystkim suwerenność i równość stron oraz prawo własności i prawo do decydowania o niej. Zachowując te zasady jako podstawę planowania i działania zbudujemy i zachowamy szanowany wizerunek biznesowy.
Barbara SZTYLER
Dyrektor Generalny
SIEROSŁAWSKI GROUP JAN SIEROSŁAWSKI
39-300 Mielec
ul. Inwestorów 7
T. +48 17 744 92 00
F. +48 17 744 92 18
E. biuro@sieroslawscy.com.pl